חדלות פירעון

הגישה של המחוקק לאורך השנים ביחס לאנשים וחברות שנקלעו לחובות השתנתה בצורה מהותית. לפני עשור, המחוקק פעל ביד קשה כדי להשיב לנושים את כספם תוך הפעלת מגוון רחב של סנקציות וסעדים באמצעות ההוצאה לפועל לאחר פסיקות בתי הדין. עם השנים הגישה השתנתה, והמחוקק מעניק אפשרות "להביא ככל האפשר לשיקומו הכלכלי של החייב", ו-"לקדם את שילובו מחדש של חייב שהוא יחיד במרקם החיים הכלכליים".

ישנם שלושה סוגי בעלי חוב עיקריים: אנשים שנקלעו לחוב בשל התנהלות כלכלית לא תקינה שניתן לשפרה, בעלי חוב שהשתמשו בכספים להשקעות שונות ויצרו את החוב במכוון מתוך כוונה שלא לשלמו וכן חדלי פרעון שלא יוכלו להשיב את הכספים ויצטרכו לפנות להליך של פשיטת רגל או לממש רכוש. בשנת 2018 שונה החוק העוסק בטיפול בחייבים מתוך גישה של ניסיון לשקם את מרבית החייבים שהגיעו לסכום חוב גבוה בתום לב, תוך השגת סכום החוב המרבי עבור הנושה.

מה אדם המעוניין לקבל הפטר חובות צריך להוכיח?

במציאות הנוכחית בארץ ישראל, שבה מאות אלפי משפחות נמצאות במצוקה כלכלית, רבים פונים להליכים שונים כדי לקבל פטור מהחוב. תהליך זה מתחיל בהכרת החייב כ"חדל פרעון". אם תהיתם מהי חדלות פרעון? מדובר במצב כלכלי שבו אדם אינו יכול לשלם את התחייבויותיו הקיימות וכן התחייבויות עתידיות במועד, וכלל ההתחייבויות הללו עולות על שווי הנכסים ברשותו.2

אדם המבקש לקבל הפטר חובות, צריך להוכיח בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים לבית המשפט כי: אין ביכולתו להשיב את החוב, הוא אינו מחזיק בנכסים או חסכונות שיכולים לשמש כדי להשיב את כלל החוב, רמת ההכנסות שלו נמוכה מתשלום עתידי של החוב כולו, וכי הוא הגיע לחוב בתום לב ולא במכוון. לסעיף האחרון יש משמעות רבה משום שאם עולה חשד שהחוב נוצר במכוון כדי לנצל גוף פיננסי כמו בנק, חברת אשראי או גוף אחר המעניק הלוואה, אותו חייב יתקשה לקבל הפטר.

איזה תהליך עליכם לצלוח כדי לצאת מהחוב?

לאחר שהוברה ההגדרה של חדל פרעון, ניתן להסביר בקצרה על תהליך חדלות פירעון, המתבצע בסיועו של עורך דין מנוסה. מטרת התהליך מבחינת הנושים היא להשיג את מירב כספם, ולכן גם בית המשפט וגם ההוצאה לפועל יפעלו לגביית כלל החוב. קובי שוקר עורך דין חדלות פירעון ועורכי דין נוספים במשרדו המייצגים את הלקוח, פועלים למימוש האינטרס ההפוך – מזעור הסכום הכללי שעל הלקוח לשלם לנושיו.

בתהליך בירוקרטי ומשפטי, המתחיל מבחינה של כלל החובות לכל הנושים ובחינת יכולת ההחזר של הלקוח, נבנית תוכנית החזר מוגבלת בזמן לכלל החובות. תוכנית זו יכולה להיות בהתאם לצו של בית המשפט או בכפוף להסדר בין עורכי הדין המייצגים את החייב לעורכי הדין המייצגים את הנושים.

במהלך ההליך המשפטי עורך הדין ימחיש את מצבו הפיננסי של החייב, יציג כיצד הגיע לחוב הנוכחי (בתום לב) וכן ינסה להגיע להסדר תשלומים נוח וסביר. בהתאם לשינוי החקיקה בשנים האחרונות, יתכן ואותו חייב יוכל לקבל הפטר מחובותיו לאחר מעמד בהסדר התשלומים במלואו במשך מספר שנים. בתום ההסדר החובות ימחקו והוא יוכל להתחיל להפעיל חשבון בנק, לקבל כרטיסי אשראי ולהמשיך לפעול ללא סנקציות כלכליות נוספות כמו עיקולים או צו איסור יציאה מהארץ.

מאמרים חדשים

אודות המשרד

משרדנו מתמחה במגוון תחומי המשפט האזרחי והעסקי, תוך התמקדות וניסיון רב בטיפול וייצוג חייבים במחיקת חובות, הסדרי חוב, חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

במשרדנו, הממוקם בבניין לשכת ההוצאה לפועל בחדרה, קיימת מחלקת הוצאה לפועל מנוסה המטפלת באינטנסיביות ויעילות בתחום הגבייה וגביית חובות מחייבים שונים. היות ולמשרדנו ניסיון רב והתמחות בייצוג גופים פיננסים ותאגידים מובילים במסגרת הליכי גבייה והוצאה לפועל כנגד חייבים, הרי שיש למשרדנו את הכלים הטובים ביותר בייצוג חייבים בהתמודדות עם הליכי הוצאה לפועל ומחיקת חובות.

משרדנו מנוסה בניהול תהליכי פירוק חברה מרצון וביטול חובות בגין אגרות ברשם החברות.פירוק מרצון/סגירת חברות ברשם החברות וביטול חובות בגין אגרות ברשם החברות - פירוק חברות וביטול חובות בגין אגרה לרשם החברות.פתיחת חברה חדשה ברשם החברות באופן מקוון ומהיר.